Weronika Banaś opracowała własną formułę ekologicznego tworzywa. Do wykonania tych biodegradowalnych lamp użyła dobrze znanych produktów spożywczych.
Panele użyte w lampie projektantka stworzyła w oparciu o autorskie badania nad proporcjami i recepturami naturalnego, biodegradowalnego tworzywa, opartego na skrobi kukurydzianej. W zależności od proporcji składników uzyskiwała różne efekty przepuszczalności i koloru światła. Do niektórych kształtów dodała specjalny pigment, dzięki któremu tarcze ładują się światłem i wydzielają blask nawet po wyłączeniu źródła świetlnego. Dzięki temu obiekt jest widoczny we wnętrzu przez większość doby.
Zainteresowanie Weroniki materiałem jako produktem zaczęło się 2 lata temu podczas pobytu studyjnego na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. To tam powstawały pierwsze próbki pochodne od składników naturalnych, które strała się przełożyć na obiekt użytkowy. W tym samym roku spędziła kilka miesięcy w Szanghaju, gdzie często miała do czynienia z ogromem śmieci i zanieczyszczeń produkowanych przez ludzi. To doświadczenie zainspirowało ją do pracy nad poszerzaniem własnej świadomości wykorzystania materiału i tego, w jak dużym stopniu takie wybory są związane z zanieczyszczeniem środowiska. Wdrażając się w świat projektowania ekologicznego, projektantka zauważyła, że warto skupić się nie tylko na formie i funkcji, ale na przemyślanej produkcji i jakości rzeczy, które tworzymy.
Po powrocie do Polski Weronika kontynuowała badania materiałowe i udało jej się opracować formułę ekologicznego tworzywa. Projekt BIO-LAMP otrzymał pierwszą nagrodą na Międzynarodowych Targach Oświetleniowych Light Expo 2017.
Więcej projektów Weroniki Banaś obejrzycie na jej stronie: www.verabanas.com.